VT 2018 (v.3-24)

 Vecka 

 Dag & tid

 Aktivitet

 Berörda elever

 Plats

 v. 3  16 jan 14-15.30  Besök av Etcon, Expander och Scanfil   på Elevens val  gäller endast ”TC-aktiviteterna”  Studion
 v. 4  23 jan  13-13.50  Information om individuella val  yrkesprogram åk2  Studion
 23 jan  14-14.40  Information om individuella val  högskoleförb. prog. åk2  Studion
 v. 5  ”PROVA PÅ-VECKA”  åk9/IMspr3
 30 jan 9.30-10.20  Information om inriktningsval,  yrkesprogram åk1  Studion
 30 jan 11-11.50  Information om inriktningsval,  högskoleförb. prog. åk1  Studion
 30 jan 12.30-15  Prova-på avseende programmen NA   och TE  B144 / B139
 2 feb fm  Prova-på avseende EK-programmet
 2 feb em  Prova-på avseende SA-programmet
 v. 7  ”KÄRLEKSVECKA”
 12 feb 8.30-11.30  Uppsatsskrivning Svenska 2  EK/SA/TE16  Se schema
 12 feb 13-16  Uppsatsskrivning Svenska 2  BF16 och IVSV2  Se schema
 14 feb 13-18  Lokal UF-mässa
 14 feb 15-16.30  Omprovstillfälle  B217,  (B210)
 v. 8  SPORTLOV  (OBS: SFI, Sva grund och BF-vux läser enl.   ordinarie schema)
 Resa till Teneriffa inom   Erasmusprojektet  elever från BA, EE och NA.
 v.9-12  APL  åk2, yrkesprogram
 v. 10  7 mars 13-14  Föreläsning med Anna Lindberg,   Corren,  åk1 och EK/SA/TE16
 8 mars, heldag  Regional UF-mässa  Samtliga UF-elever (år 3)
 v.13  APL  åk 3, yrkesprogram
 27 mars  Riksdagsbesök  SA/EK/NA 17  Stockholm
 30 mars  Långfredag – LEDIGT
 v. 14  PÅSKLOV   (OBS: SFI, Sva grund och BF-vux läser enl. ordinarie schema)
 v.15-17  APL  åk 3, yrkesprogram
 v. 15  11 april 16-19.30  Föräldrainformation  åk1- oc åk 2-föräldrar
 v.16  17 april 8.30-10.30  NP i Svenska/Sva 1, del B  åk 1  Se schema
 18 april 15-16.30  Omprovstillfälle  B217,   (B210)
 19 april 8.30-11.30  NP i Svenska/Sva 1, del C  åk 1  se schema
 v.17  25 april, 8.30-10  NP i Engelska 5, del C  åk 1  se schema
 27 april 8.30-10.20  NP i Engelska 6, del C  EK/SA/TE16 samt IVEN6  se schema
 v.18  30 april  Klämdag
 1 maj  1:e maj – LEDIGT
 2 maj 8.30-11  NP I Engelska 6, del B  EK/SA/TE16 och IVEN6  se schema
 4 maj 8.30-11  NP I Engelska 5, del B  åk 1  se schema
 v.19  8 maj 8.30-12.30  NP i Svenska 3  EK/NA/SA/TE15 samt IVSV3  se schema
 10 maj  Kr.Him. LEDIGT
11 maj  KLÄMDAG – LEDIGT
 v.20  15 maj 8.50-11 och 11.40-13.40  NP i Matematik 3b/c  EK(SA)15 och TE16  se schema
 16 maj 8.30-11 och 11.40-13.30  NP i Matematik 4  NA15nat/TE15   se schema
 17 maj 8.30-11 och 11.40-13.45  NP i Matematik 1a/b/c  åk1-elever  se schema
 18 maj 8.50-11 och 11.40-13.40  NP i Matematik 2b  gäller EK/SA16  se schema
 v.21  23 maj  STUDIEDAG
 25 maj, 2 timmar enl.  schema  Orientering  samtliga elever i åk2  se schema  för tid
 v.22  30 maj 15-16.30  Omprovstillfälle  B217,   (B210)
 30 maj – 1 juni, , 2 timmar enl.  schema  Kajakpaddling  samtliga elever i åk2  se schema  för tid
 v.23  6 juni  Sveriges nationaldag – LEDIGT
 7 juni heldag  Idrottsdag  Hela skolan
 v.24  15 juni 8.30-14  Studentavslutning